Vše, co jste nevěděli o medovině

Co je to medovina?

Medovina je velmi starý nápoj, který pili již staří Keltové. Svými vlastnostmi připomíná víno.


Prvním krokem při výrobě medoviny je výroba základu – smíchání medu a vody v určitém poměru (30 – 60 kg medu na 100 litrů vody). Tento základ se buď nevaří nebo vaří dle zvolené technologie včelařem. Po vzniku základu a po případném vychladnutí se přidávají speciální kvasinky. Medovinový základ kvasí 4 – 8 týdnů při stanovených teplotách.

 

Po vykvašení se základ nechá zrát v chladných místnostech 3 měsíce až 2 roky (i více).

Na ochucení se používají bylinky, koření, kyselina citrónová i umělá aromata.

Pokud včelař zvolí správný výrobní postup, po vykvašení základu mu nezůstane v roztoku žádný zbytkový cukr z medu a obsah alkoholu je mezi 12 – 15,5 % alkoholu, což zajišťuje její stabilitu.

Medovina se přislazuje většinou řepným cukrem, výjimečně medem.

Při výrobě medoviny je mnoho rozličných výrobních postupů. Kvalitní medovina má několik základních atributů: při její výrobě bylo použito alespoň 35 kg medu na 100 l vody, alkohol v ní obsažen pochází pouze z vykvašeného medu, neobsahuje konzervační a stabilizační látky, použité aroma je pouze na dochucení a netvoří hlavní chuť medoviny. Kvalitnější je medovina vyráběná studenou cestou, kdy se základ medu a vody nevařil – v medovině zůstaly všechny prospěšné látky, které obsahoval med.

Z čeho se naše medovina skládá?

Naše medovina je vyráběná přibližně z 45 kg medu a 100 vody (přesný obsah měříme vždy sacharimetrem). Dle druhu je vyráběná buď studenou nebo horkou cestou. Je většinou nedobarvována a dle druhu používáme nebo nepoužíváme bylinky a koření. Alkohol v naší medovině pochází pouze z vykvašeného medu. Nestabilizujeme žádnými konzervačními látkami. Přislazujeme do 10 % cukru (některé vybrané druhy do 14 a 18 %).

Záruka kvality

Pro každou výrobní dávku si necháme stanovit v akreditované laboratoři obsah alkoholu, který deklarujeme na etiketě. Jsme pod stálým dohledem celního úřadu.

Některé výrobky na konci výrobního procesu dochucujeme umělými aromaty. Správný název výrobku a přesné složení je pak dle zákona uvedeno na etiketách.

Ustoupili jsme od barvení medoviny kulérem, a to i z toho důvodu, že už není vyráběn přírodně ale chemicky za pomocí amoniaku. Vůbec nepoužíváme při výrobě kyseliny a umělý alkohol.

Stabilizaci medoviny zajišťujeme dvojitou filtrací a garantovaným obsahem alkoholu.

Alkohol mladším 18 let neprodáváme!